Alişler Yurdu’nda Yrd. Doç.Dr. Rahmi Oruç Güvenç ile “Yaza Doğru” seminer programı

17635405_1418835118187568_2692488227453615727_o

26 – 27 – 28 Mayıs 2017 / Armutlu – Türkiye

Seminer konuları;
– İçimizdeki bahar ve yaz.
– Duygu tazeleme
– İmkanlarımızı fark etme
– Müzik ile Tedavi
– Baksı Dansı
– Mesnevi sohbeti
– Sema

Pepeşe yapılacak olan seminerler, aynı konunun farklı boyutlarını işleyecek olduklarından birbirinin devamı niteliğinde değildir. Birine ya da her ikisine de katılmak mümkündür.

Seminer Programı

26 Mayıs Cuma
19.00 – 20:00 Buluşma
20.30 – 21.30 Akşam yemeği
22.00 – 23:00 Seminer başlangıcı

27 Mayıs Cumartesi
08.30 – 09.30 Kahvaltı
10.00 – 13.00 Seminer
13.00 – 15.00 Öğle yemeği ve ara
15.00 – 18.00 Seminer
19.00 – 20.30 Ara
20.30 – 21.30 Akşam yemeği
22.00 – 23.00 Sohbet

28 Mayıs Pazar
08.30 – 09.30 Kahvaltı
10.00 – 14.00 Seminer
14.00 – 15.00 Öğle yemeği ve ayrılış.

Etkinlik ücreti:
Seminer: 160 TL (Tek gün Cumartesi: 90TL – Pazar 70 TL )
Konaklama : 260 TL

NOT : Seminer programı Ramazan ayı içerisinde olduğundan dolayı seminer süresince sahur da hazırlanacaktır.

Yrd. Doç. Dr. Rahmi Oruç Güvenç

1948 yılında Kütahya Tavşanlı´da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü´nü bitirdi. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Kliniği´nde, Prof. Dr. Ayhan Songar´ın yanında müzikle tedavi konusunda klinik psikoloji doktorası yaptı ve bu konuda tek uzman oldu. Daha sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde Türk Musikisini Araştırma ve Uygulama Merkezi´ni kurdu. Ayhan Songar´ın emekli olmasından sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi´nden ayrılarak Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü´nde Türk Musikisini araştırma ve Tanıtma Birimi´nde öğretim üyesi olarak görev aldı. Bu görevden emekli oldu.

İstanbul Üniversitesi, Avusturya´daki okul (Schule für Altorientalische musik und kunsstherapie A-3924 Schloss Rosenau Niederneustift 66), Viyana Üniversitesi ortak çabası olarak üç defa müzik terapi ve etnomüzikoloji sempozyumu ile, iki kere etnomüzikoloji müzik festivali düzenlemesine katkıda bulunmuş ve faaliyetlerin teori ve uygulama safhalarında aktif rol almıştır. 1992 yılında Özbekistan Bilim heyeti tarafından kendisine Fergana Üniversitesi fahri profesörlük payesi verilmiştir. Aynı yıl Arjantin Academia de las Naciones, Güvenç´i şeref ödülüne layık görmüştür. Merkezi Münih´te olan Enternasyonal Dinamik Psikiyatri kuruluşu (WADP) Türkiye temsilciliği yapmış olan Güvenç´e ayrıca ABD Boston Massachusetts Üniversitesinden teşekkür ve başarı sertifikası verilmiştir (1993). Motif Halk Oyunları Eğitim Derneğinin 1996 musiki araştırma dalında üstün hizmet ödülünü kazanmıştır. 2004 yılında, TÜRKSAV tarafından Türk Dünyası´na hizmet ödülü verilmiştir.

Marmara Üniversitesi, Avusturya Rosenau Müzik Terapi Okulu ve Münih Üniversitesi Yüksek Müzik Akademisi işbirliği ile bu üniversitenin Türk müziği ile terapi pilot projesi başlatılmıştır. Ayrıca Almanya´da Berlin ve Mennheimm, İsviçre´de Zürih, İspanya´da Barselona ve Madrid şehirlerinde müzik ve hareket terapisi eğitim kursları açmış ve öğretime devam etmektedir.

Samanyolu Televizyonu´nda, Musikimizin Perde Arkası isimli on üç bölümlük bir seri program hazırlamıştır. Hemen bütün yerli ve pek çok yabancı tv kanalında canlı ve paket programları yayınlanmaktadır. Yerli ve yabancı basında çalışmaları ile ilgili yazılar yer almaktadır.

1998 yılı 24-28 şubat tarihleri arasında Başkurtistan Neftekamsk kentinde yapılan Dostluk Şarkısı Festivali´ne Rahmi Oruç Güvenç başkanlığında katılan Tümata grubuna üçüncülük ödülü verilmiştir.

Müzik hayatına ortaokul yıllarında, müzik öğretmeni Fethi Bey´den keman dersleri alarak başlamış, üniversite yıllarında ud, rebab, ney ve tanbur öğrenmiştir. 1975 yılında TÜMATA (Türk Musikisini Araştırma ve Tanıtma) grubunu kurmuştur. Bu grupta Orta Asya kaynaklı Türk musikisinin kökenini ve terapi değerlerini araştırmaktadır. Bu arada Almanya, Avusturya´da, İsviçre´de ve İspanya´da açmış olduğu Türk müziği ile tedavi kurslarında öğrenci yetiştirmektedir. Allah´ın Sevdikleri – Hz. Mevlânâ isimli, İngilizce de yayınlanan bir eseri ve müzik terapi konusunda bir de kitabı vardır. Klasik Türk musikisi ve tasavvuf musikisi türlerinde, güfte ve bestesi kendisine ait olan eserleri vardır. Tarz-ı vefa isimli bir makam icat etmiş, bu makamda bir saz semaisi ve bir peşrev bestelemiştir.

Süyümbike ve Kanikey isimlerinde iki kızı vardır. Ergoterapist olan eşi Azize Andrea Güvenç ile on iki yıldır evlidir ve birlikte çalışmaktadır. Azize Andrea Güvenç, bu çalışmaları ihtiva eden “Ey yolcu… Ey yolcu” isminde bir kitap yazmıştır.

Alişler Yurdu

Yalova’ya kara yolundan 1 saat mesafede bulunan Armutlu ilçesindedir. İstanbul’dan Kadıköy ve Yenikapı’dan kalkan deniz otobüsleri ile de kolaylıkla ulaşmanız mümkündür.

Alişler yurdu muhteşem doğası, serin havası, insana ferahlık veren deniz manzarası ile biraz mahremiyet ve huzur arayanlar için ideal bir sığınaktır. Su güneş rüzgar ve toprağın hoş bir uyumla kucaklaştığı bu alan dans, yaratıcılık, şifa dolu bir serüven için sizleri çağırıyor. Yöre aynı zaman da dünyaca ünlü zeytini doğal kaplıcaları ve Marmara denizinin en temiz sahili olması ile de meşhurdur. Alişler yurdu sakinleri arasında at, eşek, tavuklar, horozlar, kediler ve köpeklerimiz de bulunmaktadır. Yurdumuzda doğal atçılık prensipleri uygulanmaktadır ve arzu eden misafirlerimiz biniş deneyimleri de yaşayabilirler. Doğal soğuk kaynak suyu ile dolu doğal göletlerimiz sıcak yaz günlerinde girmek çok ferahlatıcı bir deneyimdir. Seminer merkezimiz doğal keçi kılı ile kaplı olup sıcak yaz günlerinde çok serin bir sığınak sunar ve panoramik deniz manzarası ile içinde zaman geçirmeye doyamayacağınız bir mekandır. Çiftliğimiz denize 15 dakikalık yürüme mesafesindedir.

Konaklama

Merkezimizde 3 kişilik tuvalet ve banyolu ağaç evlerimiz, 2 kişilik ortak banyo ve tuvaletli bungalovlarımız bulunmaktadır. Aynı zamanda daha fazla doğa isteyen misafirlerimiz için çadır alanları vardır.

Yeme – İçme

Seminer süresince üç öğün sağlıklı yemekler sunulacaktır. Bunun yansıra gün içinde atıştırmalıklar ve self servis olarak kahve, çay ve bitki çayları bulunacaktır. (Yiyecek ve sıcak içecekler konaklama ücretine dahildir.)

Ulaşım

26 Mayıs günü akşam üstü 18.00 civarı merkeze ulaşmış olmanız seminer öncesi rahatlayıp dinlenebilmeniz açısından tavsiye edilir.

Deniz ulaşımı: İstanbul’dan gelicek olan katılımcılar için en kolay ulaşım yolu Kadıköy veya Yenikapı iskelelerinden binebilecekleri Deniz otobüsleridir. Deniz otobüsü yolculuğu yaklaşık iki saat sürer. Armutlu iskelesinden dilerseniz taksi ile araziye kadar, dolmuşlar ile arazimizden 5 dakika yürüme mesafesindeki sapağa kadar gelebilirsiniz.

http://www.ido.com.tr/

Ayrıca yine Pendik, Kartal ve Yenikapı’dan Yalova’ya geçip, Yalova’dan Armutlu otobüslerine binebilirsiniz. Yalova – Armutlu arası otobüs ile 1.30 saaat sürmektedir. Otobüs saatlerine aşağıdaki siteden bakabilirsiniz.

http://www.armutlukoop.net/hatbilgilerimiz.html

İletişim :

E.B. Kanikey Güvenç Akçay – 05305925827
S. Sertaç Akçay – 05434091683