“Hikaye Anlatıcılığı Atölyesi ve Baksı Dansı Uygulaması”

Alişler Yurdu’nda 19-21 Mayıs tarihlerinde Beyza Akyüz ve Kanikey Güvenç Akçay ile düzenleyeceğimiz “Hikaye Anlatıcılığı ve Baksı Dansı Atölyesi” ‘ne katılmak ister misiniz?

Hikaye Anlatıcılığı “Storytelling” Nedir?

İnsanın tecrübelerini aktarma biçimi olan anlatıcılık, en eski sanat formlarından biri. Sayısız anlatı şekli var. Farklı kültürlerde ve zamanlarda anlatıcılara çeşitli roller, beklentiler yüklenmiş. Bugün de anlatıcılık, zamanın ruhuna uygun şekillerde çeşitli amaçlar için kullanılıyor. Anlatıcı, sadece kelimeleri kullanmaz, ellerini, sesini, isterse bedenini de kullanır. Her kültür hikayeyi farklı tanımlar. Hikaye dediğimiz, bazen masal, bazen gerçek bir hikaye, bir fıkra, bir sunum, şiir ya da mesel de denilen kıssalar olabilir. Anlatıda dinleyen ve anlatan arasında duvar, sınır yoktur. Dinleyici ve anlatıcı arasında oluşan birlik aktif, hareketli bir çabanın sonucudur. Hikaye Anlatıcılığı atölyesi, kelimelerle “tesir” etmeye, anlatı yoluyla canlandırmaya, fiziksel ve içsel pratiklerle kişisel, ortak hikayemizi ortaya çıkarmaya odaklı bir öneriler bahçesi. Dileyen buyursun girsin içeri.

İçerik başlıkları;
– Masalın teorisi ve hikaye anlatıcılığı
– Masalın Ana Elementleri
– Dinleme Pratikleri
– Sembollerin Dilini Okuma
– Masal Yapısı Oluşturma
– Masal ve Geçmiş, Masal ve Şimdi, Masal ve Gelecek, Masal ve Gelişim
– Performansa Hazırlık, Nefes, Hareket, Oyun
– Örnek Anlatımlar
– Hareket ve anlatımın şekillendirilmesi
– Zaman, hız, ritim, vurucu tavır ve boşlukların ayarlanması
– Masalı resmetmek
– Anlatıcıya masalını anlatabilmesi için yol gösterme
– Masalı ve kendimizi tamamlayarak dinleyiciler karşısında masal anlatmak

Atölyenin Amacı
* Genel anlamda konuşma, hikâye etme ve derin dinleme becerinizin gelişmesi
* Sözlü anlatımı istediğiniz alanda kullanmanız için yeteneklerinizi ve masalınızı/hikâyenizi keşfedebilmeniz
* Hikayeyi örme ve kurguda ilerlemeniz
* Mesleğinizde ve toplum içinde masal/hikaye anlatıcılığından yararlanabilmeniz
* Sembol dilini öğrenmeniz

Baksı Dansı

Günümüzde hala yaşayan ve çok eski zamanlardan beri Türk kültüründe özenle yaşatılan bir örnek, Kazak, Kırgız, ve Altay Türklerinde Baksı Dansı veya Karacorga olarak bilinen bir müzik ve hareket terapisi şeklidir.

Seans başında uygulamacı ilk bağlantıyı kurduğu yerden ayağa kalkarken spiral şeklindeki el kol hareketleriyle spritüal enerjiye konsantre olup, o enerjinin kollarında oluşmasına çalışır. Bu sırada dombra, kılkopuz, şangobız adlı enstrümanlar ve su sesi ile müzisyenler kendisine eşlik eder. İkinci safhada adı geçen enerji omuzlara yöneltilir ve omuz hareketleri ile birlikte ritim ve melodi değişir. Fizik bedendeki son durak olan baş hareketi başladığında müzisyenler ritmi ve melodiyi uygun şekilde icra ederler. Sonraki bölüm seansın en önemli yeri olup; uygulamacı, bu bölümde serbest ritim ve melodi ile sezgilerine yönelir ve emprovize (içine doğdu- ğu gibi) dans ile trans (vecd, istiğrak, duyguların yücelmesi) haline girer.

Gelenekte, baksıların bu trans sırasında hasta için neler yapılması gerektiğine ait bilgileri, sezgileri ile algıladığı ve uyguladığına inanılmaktadır. Bu bölüm sonsuzluk ve ölümsüzlük, değişmeyen bilgi ile bir olma bölümü olarak tarif edilir. Daha sonra dönüş başlar, baş, omuz ve kol hareketleri sıra ile uygulanıp yer bağlantısı sonucu oturularak seansa son verilir.

Günümüzde Baksı dansı, Yrd. Doç. Dr. Rahmi Oruç Güvenç ve öğrencileri tarafından, Türk müzik ve hareket terapisi geleneğinin bir parçası olarak aktif müzik terapi seanslarında kullanılmaktadır. Yapılan çalışmaları izleyen fizyoterapistler, çalışmanın yavaştan başlaması, kademeli olarak hızlanması ve sonra tekrar yavaşlamasını, ayrıca detay organdan başlayıp tüm vücuda yayılması ve daha sonra tekrar detay organa dönerek sonlanmasını, modern fizyoterapi anlayışına uygun olduğunu bildirmişlerdir.

Etkinlik programı:

19.05.2017 Cuma

19:00 Akşam Yemeği
20:00 Tanış olma & Ateş başında masal & meşk
22:00 Dinlenme

20.05.2017 Cumartesi

09:00-10:00 Kahvaltı
10:30-13:30 Atölye
14:00 Öğle Yemeği
14:30-17:30 Atölye
18:00-19:00 Baksı Dansı Uygulaması (Kanikey Güvenç)
19:30 Akşam Yemeği
20:30 Masal & Meşk

21.05.2017 Pazar

09:00-10:00 Kahvaltı
10:30-12:00 Atölye
(Alişler’ den ayrılana kadar serbest zaman)

13770262_1223557201008190_7286298447858876428_n

Beyza Akyüz Kimdir?

Bolu’da doğdu. Filolojisi okudu. TRT’de editör ve danışman olarak çalıştı. 2008’den bu yana çizgi film yazarlığı yapıyor. Küçük Hezarfen, Canım Kardeşim, Çomar-Tomar-Kömür, Çelebi ve Laklak gibi çizgi filmlerin senaristi. Her yazar gibi, tutkuyla yazdığı en sevdiği hikayeleri henüz masa üstünde demleniyor. YKY’ ndan “Uçan Fare ile Hayalet Hayri” adlı kitabının ilki çıktı. 7’den 70’e herkese şifâhen masallar anlatıyor. Çeşitli mecralarda yazıyor, toz gibi savrulup geziyor, hikayeler topluyor. Zeytin yemeyi çok seven kedisi Sunnyboy ile Çengelköy’de, tepedeki rüzgârlı evde yaşıyor ve gördüğü masalları yazmaya devam ediyor. Şifâhen Masallar-Beyza Akyüz

Emine Begüm Kanikey Güvenç Akçay kimdir?

1989’da İstanbul’da doğdu.
2012 yılında T.C. Maltepe Üniversitesi, Görüntü Sanatları Bölümü’nde lisansını tamamladıktan sonra yine aynı üniversitede Sanat Politikaları ve İşletmeciliği Bölümü’nde tezli yüksek lisansını tamamlamıştır. Tez konusu; “Selçuklu ve Osmanlı Dönemindeki Şifahaneler ve Bu Şifahanelerde Uygulanılan Tedavi Metodları” dır. 2016 yılında T.C. Maltepe Üniversitesi, Güzel Sanatlar Anabilim Dalı, Sinema Sanatta Yeterlik Doktora programına başlamıştır. Türk Kültür ve gelenekleri üzerine yaptığı araştırmalarını fotograf ve video çalışmalarına da aktaran Kanikey Güvenç, bu uygulamalara ilaveten Tümata (Türk Müziğini Araştırma ve Tanıtma Gurubu)’da Kopuz, Ud, Dombra, Çeng, Bendir, Gubuz gibi Türk enstrümanlarının icrası ile ilgilendiği gibi eski Türk dansları ile de ilgilenmektedir. “Türklerde Müzik ve Hareket Terapisi Geleneği”, “99 gün 99 gece Sema Semineri” ve Şaman Dansı olan “Baksı Dansı” üzerine yaptığı belgesel çalışmaları devam etmektedir.

13729066_1224119507618626_464064451958609115_n

Alişler Yurdu

Yalova’ya kara yolundan 1 saat mesafede bulunan Armutlu ilçesindedir. İstanbul’dan Kadıköy ve Yenikapı’dan kalkan deniz otobüsleri ile de kolaylıkla ulaşmanız mümkündür.

Alişler yurdu muhteşem doğası, serin havası, insana ferahlık veren deniz manzarası ile biraz mahremiyet ve huzur arayanlar için ideal bir sığınaktır. Su güneş rüzgar ve toprağın hoş bir uyumla kucaklaştığı bu alan dans, yaratıcılık, şifa dolu bir serüven için sizleri çağırıyor. Yöre aynı zaman da dünyaca ünlü zeytini doğal kaplıcaları ve Marmara denizinin en temiz sahili olması ile de meşhurdur. Alişler yurdu sakinleri arasında at, eşek, tavuklar, horozlar, kediler ve köpeklerimiz de bulunmaktadır.

Yurdumuzda doğal atçılık prensipleri uygulanmaktadır ve arzu eden misafirlerimiz biniş deneyimleri de yaşayabilirler. Doğal soğuk kaynak suyu ile dolu doğal göletlerimiz sıcak yaz günlerinde girmek çok ferahlatıcı bir deneyimdir. Seminer merkezimiz doğal keçi kılı ile kaplı olup sıcak yaz günlerinde çok serin bir sığınak sunar ve panoramik deniz manzarası ile içinde zaman geçirmeye doyamayacağınız bir mekandır. Çiftliğimiz denize 15 dakikalık yürüme mesafesindedir.

Konaklama
Merkezimizde 3 kişilik tuvalet ve banyolu ağaç evlerimiz, 2 kişilik ortak banyo ve tuvaletli kulübelerimiz bulunmaktadır. Aynı zamanda daha fazla doğa isteyen misafirlerimiz için çadır alanları vardır.

Yeme – İçme
Etkinlik süresince üç öğün sağlıklı yemekler sunulacaktır. Bunun yansıra gün içinde atıştırmalıklar ve self servis olarak kahve, çay ve bitki çayları bulunacaktır. (Yiyecek ve sıcak içecekler konaklama ücretine dahildir.)

Ulaşım
19 Mayıs günü akşamüstü 18.00 civarı merkeze ulaşmış olmanız seminer öncesi rahatlayıp dinlenebilmeniz açısından tavsiye edilir.

Deniz ulaşımı: İstanbul’dan gelecek olan katılımcılar için en kolay ulaşım yolu Kadıköy veya Yenikapı iskelelerinden binebilecekleri Deniz otobüsleridir. Deniz otobüsü yolculuğu yaklaşık iki saat sürer. Armutlu iskelesinden dilerseniz taksi ile araziye kadar, dolmuşlar ile arazimizden 5 dakika yürüme mesafesindeki sapağa kadar gelebilirsiniz.

http://www.ido.com.tr/

Ayrıca yine Pendik, Kartal ve Yenikapı’dan Yalova’ya geçip, Yalova’dan Armutlu otobüslerine binebilirsiniz. Yalova – Armutlu arası otobüs ile 1.30 saat sürmektedir. Otobüs saatlerine aşağıdaki siteden bakabilirsiniz.

http://www.armutlukoop.net/hatbilgilerimiz.html

Etkinlik ücreti: etkinlik + konaklama+yemek = 470 TL

İletişim :
Beyza Akyüz: 0 537 565 7298
sifahenmasallar@gmail.com